Офіційний сайт міста Пирятин та Пирятинського району

http://www.pyriatyn.osp-ua.info/

Сергій Пазюк: реформи мають покращувати життя людей, а не навпаки…
30.01.2017

Початок 2017 року на Пирятинщину приніс багато змін: районна лікарня увійшла до складу Лубенського госпітального округу, вже зараз частина медпрацівників залишилася без роботи. Не радує ситуація і з управлянням Пенсійного фонду, яке приєднали до Гребінківського. На черзі – реформи в галузі освіти, до яких більшість з нас ставиться насторожено. Про ці та інші процеси ми поговорили з головою районної ради Сергієм ПАЗЮКОМ.

- Сергію Георгійовичу, ситуацію із медичною галуззю на Пирятинщині, зокрема, з приєднанням Пирятинської ЦРЛ до Лубенського госпітального округу, на початку 2017 року не обговорює хіба ледачий. Який Ваш погляд на реформи, що нині відбуваються в галузі медицини?


- Почну з того, що реформи в будь-якій галузі повинні здійснюватися професіоналами. Але складається враження, що у нашій державі їх здійснюють люди без належного досвіду, без відповідної освіти та потрібних знань… Завдання будь-якої реформи, передусім, полягає в тому, аби досягти покращення в тій чи іншій галузі. Але про яке покращення може йти мова, якщо літнім людям для отримання медичної допомоги слід буде їхати за десятки кілометрів – у Лубни. Чи багато пенсіонерів зможе дозволити собі таку «розкіш»?.. Спостерігаючи за такими реформами, у мене складається враження, що пенсіонери державі просто непотрібні.

Я як голова районної ради виступаю категорично проти таких змін. Медична допомога повинна бути максимально доступною. А в нас виходить навпаки – все далі… З такою політикою українці з року в рік просто вимирають як нація.

Кілька років тому медичну галузь роз’єднали на первинну і вторинну ланку допомоги…Це теж було названо реформою. Але яке реальне покращення від цього кроку на собі відчули люди, для яких і має проводитися реформа? Та жодного… Як первинна, так і вторинна ланки фінансуються щороку за остаточним принципом, з держбюджету не виділяють ніяких коштів на їх розвиток. Гроші виділяються лише на енергоносії та заробітну плату. Де тут покращення?

І на початку цього року ми знову ж таки зіткнулися з тим, що коштів на медицину катастрофічно не вистачає. Районний бюджет традиційно в міру можливостей підтримує галузь охорони здоров’я. Цього року і депутати міської ради роблять кроки в напрямку підтримки галузі. Але ж це – не вихід… Громади на місцях не повинні «проїдати» зароблені кошти. Вони мають йти на розвиток населених пунктів…

- Реформи розпочинаються і ще в одній, не менш важливій галузі, - в освіті…


- Так, зараз нам активно пропонують втілювати в життя ще одну «реформу» - створення освітніх округів та опорних шкіл. І тут, так само як і в медицині, далеко не все гладко та зрозуміло. Коли цей процес тільки планували розпочати, мова, наприклад, йшла про те, що опорною може стати школа, в якій налічується не менше 360 учнів. Так хотілося тим, хто починав розробляти цю реформу. Далі вони побачили, що так справа не піде, адже сільські школи такої кількості дітей просто-напросто не мають… Зараз вже мова йде про 200 учнів. Але і ця цифра для таких районів як, наприклад, Пирятинський - недосяжна. У нас на всій Заудайщині єдина школа І-ІІІ ступенів – Вишневецька і в ній – 66 учнів…

Вважаю, що в такому вигляді, як вона пропонується зараз, освітня реформа просто призведе до знищення сільських шкіл. З іншого боку, опорна школа має бути зразковим навчальним закладом, який би давав якісні знання, маючи гідну матеріальну базу, викладацький склад. Якщо вже і створювати освітні округи на теренах району, то не більше двох.

Я зараз часто задаю сам собі питання: що якісно зміниться від того, що ми своїми рішеннями перетворимо, наприклад, будь-яку із наших сільських шкіл в опорну? Назва стане іншою, але ж фактично залишиться все те ж саме – і підручники, і учителі, і програми. Звідки в цій ситуації нова якість освіти? Від нового обладнання в кабінеті, на яке (можливо, але не факт) виділить гроші держава… Цього, переконаний, недостатньо аби назвати цей процес освітньою реформою…

- Не менш активно, ніж обговорюють медичну реформу, говорять пирятинці і про зміни у Пенсійному фонді, адже наше районне управління приєднують до Гребінки. Така перспектива теж нікого не радує…


- Ситуація з управлінням Пенсійного фонду викликає велике занепокоєння і у мене, і у всього депутатського корпусу районної ради сьомого скликання. На одній із сесій ми прийняли звернення з приводу недопущення приєднання нашого районного управління, яке фактично перестає існувати як юридична особа, до Гребінківського. Ми зверталися і до Міністерства соціальної політики і до Верховної Ради і до Пенсійного фонду України з тим, аби зупинити цей процес. Але, на жаль, наші звернення позитивного результату не дали. З таким реформами, які зараз проводяться, наш Пирятин перетвориться з міста у селище міського типу.

Схожа ситуація і з Центром зайнятості, який також кудись і до когось приєднують, називаючи це теж реформуванням структури… Про що йде мова, коли Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман відкрито заявляє, що безробітні йому не потрібні. А кому тоді мають бути потрібні сотні людей, які залишаються без роботи знову ж таки у зв’язку з «реформами» - скороченням, закриттям установ. Куди йти їм і від кого чекати допомоги?

Таку політику я вважаю антилюдською, антисоціальною. Переконаний, що країна, яка живе за рахунок кредитів МВФ, підвищення штрафів та податків для бізнесу, ніколи не буде опікуватися школами, лікарнями, дитсадками.

Натомість у тих, хто нині сидить у владних кабінетах, «чухаються» руки для того, щоб відкрити ринок землі і дозволити її продавати. У разі, якщо це станеться, ми втратимо наше найбільше багатство, єдине цінне, що залишилося в українського народу. Скажу відверто, це остаточно знищить українське село, яке нині у багатьох випадках може розраховувати лише на підтримку тих місцевих аграріїв, що орендують землю у селян. На плечах цих людей – допомога закладам соціальної сфери, забезпечення функціонування об’єктів усієї сільської інфраструктури. Вони чистять сніг на сільських вулицях, ремонтують дороги, роблять по можливості все для того аби село продовжувало жити.

- В країні триває ще одна масштабна реформа – процес децентралізації та об’єднання громад. Як Ви оцінюєте її перспективи у найближчому майбутньому?


- З утворенням на теренах Пирятинщини об’єднаної територіальної громади у нас виникло багато процесів, яких могло і не бути, адже в районі почали ділити ті заклади та структури, поділити які безболісно, фактично нереально… Мова знову ж таки йде про реформу, яка замість позитиву та досягнень додала всім нам зайвих турбот та клопотів. Недосконалість законодавчої бази, на якій основується цей процес, помітили вже всі. Вже зараз навіть ті депутати, які з трибуни Верховної Ради підтримували цю реформу, так само говорять про її недоліки, про те, що вона – сира та недоопрацьована. Наприклад, не існує механізму виходу сіл із утворених об’єднаних територіальних громад. А вже зараз деякі з населених пунктів навіть у нас в області хотіли б це зробити, адже життя у складі ОТГ не дало того результату, на який вони очікували. Але зробити цього не мають змоги, бо в законі не прописано, як це правильно зробити…

- Сергію Георгійовичу, Ви - не тільки голова районної ради, а й керівник районного партійного осередку ВО «Батьківщина». Який погляд Вашої політичної сили на ці процеси, про які ми сьогодні говорили?


- Наша політична сила офіційно перебуває в опозиції до діючої влади. Наші депутати не голосують за антилюдські закони, які один за одним приймаються у Верховній Раді. Не голосували ми, наприклад, за антисоціальний бюджет на 2017-й рік та захмарні тарифи на комунальні послуги, які роблять український люд жебраками. Адже переконані, що дії Уряду спрямовані на погіршення життя людей. Про який розвиток і перспективу може йти мова, коли високопосадовці отримують заробітну плату 200 тисяч гривень, а пенсіонер трішки більше тисячі? От вам і соціальна рівність та справедливість…
 

Розмову вела Людмила Волик©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com